İmplant

Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

Kısaca implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi ´vida´ şekilli olanlardır.

Güvenli ve kaliteli bir implant ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar 1809´dan beri sürmektedir. Günümüzde piyasa da mükemmele çok yakın, 35 yıllık klinik takipleri bulunan implantlar olduğu gibi nispeten yeni implant markaları da bulunmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgiyi diş hekiminiz size verecektir.

İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her durum için implant kullanılabilir.

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implantın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vak´alar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

Hayır. İmplantların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir.

implant operasyonlarının günümüzde sadece yarım saat içinde  yapılması bile mümkün oluyor. Diş ve kemik yapınıza göre belirlenen operasyon sekline göre toplam süre değişir. Genelde birinci operasyondan sonraki 3. ayda işlem bitirilir.

Evet. Hem de çok önemlidir. implantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu taktir edersiniz. implantların temizlikleri belli bir öğrenme süreci gerektirse de, zor değildir. Ancak bu iş için yeterli zamanı ayırmanız gerekmektedir. Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımı olduğudur.

İmplantlar üzerine yapılacak protezler vakanın özelliğine göre değişik tipte olabilir. Yani bunlar kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi ancak diş hekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir. Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.

Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implantları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik diş eti bakımını üstlenecek hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir. Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilecektir.

İmplant yerleştirme kararına varırken göz önünde bulundurulması gereken bir çok faktör vardır.  Öncelikle hasta sağlıklı olmalı, hastanın iyileşme gücü olmalıdır.  Örneğin hasta, kontrol edilmeyen şeker hastası ise yarı-iyileşme komplikasyon yaratabilir.  Bu hastalık implantların yerleştirilmesi tamamlandıktan sonra gelişirse de implantların gelecekteki durumlarında komplikasyonlara yol açabilir.  Ayrıca hasta muayene edilmeli, hastaya uygun implant ve implantı yerleştirme yöntemi özenle seçilmelidir.  implantlar dişhekimi tarafından özenle yerleştirilip bakılmasının yanı sıra hastadan da özel ilgi görmelidir.  Dişhekimi veya hasta implantlara iyi bakamazsa komplikasyonlar ortaya çıkabilir.  Bunların yanı sıra sigara içen ve fazla alkol kullanan hastalarda implantların başarısı etkilenmektedir.

İmplantların ağızda otuz yıl kadar sorunsuz kaldığı görülmüştür. implantın ömrü bir çok etkene bağlıdır.  Hastanın sağlığı ve implantların iyi bakımı bunların ikisidir.  Sonuçta implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler.  Ömürlerini etkileyen bir çok etkeni ve sizin risklerinizi diş hekiminiz size açıklayacaktır.

Hayır.  Sağlık yaştan çok daha önemli bir faktördür.  70-80´lerindeki birçok hastanın cerrahi riskleri daha genç fakat sağlık sorunu olan hastalardan daha azdır.  Ayrıca daha yaşlı kişilerin implanta ihtiyacı gençlerin ihtiyaçlarından daha olasıdır çünkü yaşlılarda daha çok diş kaybı olmuştur.

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış, ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur.  Bu maddeler genellikle titanyum gibi metaller, ve hiç bir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan benzeri diğer maddelerdir.  Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir.

Tıbbi literatürde implantların kansere neden olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamıştır.

İmplantlar genelde kozmetik nedenlerle kullanılmazlar.  İmplantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak vermektir.  Protez dişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi tamamı ile diş hekiminize danışmalısınız.

Ağzınıza giren ve sizin kontrolünüz altında olan hiç bir şey için garanti vermek mümkün değildir. Bir organ nakli veya kalp ameliyatı sonrasında sağlık durumunuzun ne ölçüde garantili ise implant uygulamaları içinde aynı durum geçerlidir. Ancak biz size mümkün olduğu kadarı ile implantı kusursuz bir şekilde yerleştirmeye çalışacağımızı söyleyebiliriz.  Size implantınızın bakımı hakkında gerekli bilgileri verebilir, gerektiğinde muayene edebiliriz.  Biz implantların başarılı olması için elimizden geleni yapacağız, fakat siz de aynı çabayı göstermelisiniz.

Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işlere bağlıdır.  Bir tek ameliyat yarım saat ile birkaç saat arası sürebilir.  Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir.  İyileşmenin tam olması aylar alabilir.

Genelde ameliyat günü ve takiben bir iki gün dinlenme tavsiye ediyoruz.  Ameliyat yerinde şişme, ağrı ve morarma olabilir, ama tedavi süresince hiçbir zaman dişsiz kalmayacaksınız.  İşten alacağınız izinin uzunluğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

MÜKEMMEL
'da 454 inceleme
Yunus Emre
Yunus Emre
10/10/2022
Mustafa Bey ilgili sıcak bir insan, rahatlıkla gidebilirsiniz.Suanlik tedaviden de gayet memnunum
Daha fazla oku
Ali Güven
Ali Güven
07/10/2022
Doktorum Fulya hanim ve asistani Hamide hanima ilgi ve alakalari icin cok teşekkür ediyorum. Cok memnun kaldim. İslerinde cok iyiler hicbir agri duymadan tum tedavilerimi kisa bir surede bitirdiler. Kirac dis mukemmel bir yer herkese tavsiye ediyorum.
Daha fazla oku
Zeynep Aydın
Zeynep Aydın
06/10/2022
Çok memnunum gülümsemek İcin direkt buraya gelmenizi tavsiye ediyorum gayet temiz ve hijyenik bir doktor ilgi alaka yüksek her sey yolunda ilerliyor
Daha fazla oku
tempest0251
tempest0251
06/10/2022
Harika bir klinik. Temiz, düzenli, profesyonel. Fatma hocaya özel teşekkürlerimi sunmak isterim. Dolgu ve kanal tedavimi gerçekleştirdi. Çalışanlar güler yüzlü, dost canlısı, işlemleri benim için çok kolaylaştırdılar. Kesinlikle tavsiye ederim.
Daha fazla oku
Ifakat Yilmaz
Ifakat Yilmaz
05/10/2022
Çok memnun kaldım ilgi alaka çok iyi hizmet 👍
Daha fazla oku
Mehtap Dilber
Mehtap Dilber
05/10/2022
Serkan beyden çok çok memnunum herkese tereddüt etmeden tavsiye ediyorum
Daha fazla oku
Hacer Arslan
Hacer Arslan
05/10/2022
10 numara 10 yıldız çok mükemmel bir klinik.Doktorum Fulya hanıma çok tesekkur ederim herkese tavsiye ederim
Daha fazla oku
Muharrem Yazıcı
Muharrem Yazıcı
05/10/2022
Serkan bey ve asistani şirin hanıma çok teşekkür ediyorum ilgi alaka çok güzel ben çok memnunum ve her randevumdan mutlu ayrılıyorum
Daha fazla oku
Yiğit Serhat Bala
Yiğit Serhat Bala
28/09/2022
Ellerinize emeğinize sağlık. Yeni gülümsememin mimarları olan sizlere sonsuz teşekkürler😁
Daha fazla oku

Tüm değerlendirmeler Google tarafından sağlanmaktadır.
Google İşletme profilimizi incelemek için tıklayın.

Uzman Ekibimiz

“Esenyurt, Beylikdüzü ve Büyükçekmece bölgesinde, deneyimli ve alanında uzman ekibimiz ile ağız diş sağlığı alanının tüm branşlarda hasta memnuniyeti ilkesi ile hizmet vermekteyiz.”